58
Szczep Drużyn Harcerek, Harcerzy i Gromad Zuchowych
ZHR w Zielonce
odznaczony medalem "PRO MEMORIA"

E mail: a58szczepzhr@republika.pl
Mam szczerą wolę całym życiem pełnić służbę Bogu i Polsce, nieść chętną pomoc bliźnim i być posłusznym Prawu Harcerskiemu




Strona główna
58 Szczep ZHR w Zielonce
Galeria Zdjęć



HARCERSKA AKCJA LETNIA ' 2011

Obóz harcerski LITWA’2011

Termin 2 lipca – 25 lipca 2011r.

Miejsce: jezioro Galonas koło miejscowości Malunelis, 60 km. za Wilnem, Litwa

Odwiedziny rodziców – 17 lipca






















        W niedzielę 24 lipca 2011 r. najpierw polową Mszą Świętą nad brzegiem jeziora a później uroczystym apelem zakończył się obóz harcerski na Litwie. Bardzo dziękuję wszystkim za udział, wsparcie i kawał na prawdę dobrej harcerskiej roboty. Harcerki i harcerze w poniedziałek 25 lipca rano szczęśliwie dotarli do swoich domów.

                                                                                pwd. Kamil Kulczycki HO




28.04 - 3.05.2011 r.
Harcerska wyprawa „Rzym 2011”
zorganizowana przez 58 Szczep ZHR "Rosa Venti" w Zielonce
przy współudziale Stowarzyszenia Wspólnota Polska
pod patronatem Starosty Wołomińskiego

Wyprawa odbyła się w dniach od 28 kwietnia do 4 maja 2011r. Celem wyprawy był udział w uroczystościach beatyfikacyjnych Ojca Świętego Jana Pawła II, zwiedzanie Rzymu oraz obozu hitlerowskiego w Austrii. Ogółem w wyprawie uczestniczyło 53 osoby z czego:

- 29 harcerzy ZHR
-   6 polskich harcerzy z Białorusi
- 10 polskich harcerzy z Łotwy
-   8 polskich harcerzy z Ukrainy.

W niedzielę 1 maja 2011r. uczestnicy wyprawy wzięli udział w uroczystościach beatyfikacyjnych na Placu Św. Piotra, poprzedzonych sześciogodzinnym nocnym czuwaniem przed wejściem na Plac św. Piotra

















W sobotę 30 kwietnia i w niedzielę po zakończeniu uroczystości zwiedzali Rzym.





W drodze powrotnej uczestnicy wyprawy zwiedzili były hitlerowski Obóz Koncentracyjny w Mauthausen, gdzie Niemcy w czasie II wojny światowej więzili i zamordowali między innymi tysiące Polaków.





















A oto wrażenia polskich harcerzy z Łotwy wspominających bytność w Mauthausen:
      „Maj…1945 rok…w powietrzu wieje zwycięstwem. Trwają ciężkie walki na terenie Austrii i Niemiec. Na drodze tych walk były nie tylko miasta i wsie, a także widoki wzbudzające niesamowicie różne emocje: szczęście wyzwolenia tych wszystkich więźniów i strach od stanu, w którym znajdowali się. Wymęczeni głodem, strachem, chłodem i śmiercią bliskich ludzi. W ich oczach pojawiała się nadzieja i radość zamieniająca strach, ból, nienawiść i beznadziejność.
      Znów maj…tylko już maj 2011 roku. Ta sama słoneczna Austria, wiosenny wiatr, zupełna cisza… Odwiedzić miejsce zbrodni i wspomnieć ludzi, którzy przeżyli ten koszmar w Mauthausen, przyjechało pokolenie ludzi, którzy nigdy nie widzieli wojny. W te dni można usłyszeć niemiecki, francuski, polski, rosyjski język. Lecz języki te nie są przypadkowe, ponieważ w tym obozie zamordowano 122 726 więźniów, między innymi: obywatele

ZSRR                    32 180
Polski                    30 203
Węgier                   12 923
Francji                     8 203
Hiszpanii                  6 502
Włoch                      5 750
Grecji                      3 700
Belgii                          742
Austrii                         235
Holandii                   1 178
Norwegii                       77
Amerykański                 34
Luksemburgu                19
Anglii                            17;
a także mieszkańcy innych państw 3 160.

      Po tak długiej drodze oczekiwania Mauthausen byliśmy o wiele więcej wzruszeni niż oczekiwaliśmy. Po wejściu do obozu opanowały nas uczucia strachu i wstydu za tych ludzi, którzy dokonali tak wielkiej zbrodni. To co jest opisane w książkach, jest nieporównane z tym, co poczuliśmy chodząc po obozie.
      My, harcerze z Łotwy jesteśmy bardzo wdzięczni za taką możliwość pobytu w tym historycznym miejscu właśnie przed dniem zwycięstwa.

Drużyna „Calgary” z Łotwy”



1 maja 2011 r.
BŁOGOSŁAWIONY OJCZE ŚWIĘTY!

      Byliśmy z Tobą w Krakowie 18 sierpnia 2002 roku, w Rożnawie na Słowacji we wrześniu 2003 roku, w Bernie w Szwajcarii w czerwcu 2004 roku, na Twoim pogrzebie w kwietniu 2005 r., pozostaliśmy z Tobą w modlitwie - nie zapomnieliśmy o Tobie a dzisiaj uczestniczymy w Twojej Beatyfikacji w Watykanie
                      Harcerki, Harcerze i Zuchy z 58 Szczepu ZHR w Zielonce.



Ojcze Święty - Błogosławiony.
Przyjdź z mocą!
Teraz już nie wołaj , ale spraw:
Niech się odnowi oblicze ziemi,
Tej ziemi!

Ojciec Święty Benedykt XVI w dniu dzisiejszym o godz. 10,37 na placu Św. Piora w Watykanie ogłosił Papieża Jana Pawła II błogosławionym.



Jubileusz Stulecia Harcerstwa

      22 maja 1911 roku Andrzej Małkowski wydał rozkaz powołujący pierwsze cztery drużyny harcerskie we Lwowie. Tą datę przyjmujemy jako moment powstania Harcerstwa Polskiego. Z tego właśnie powodu Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej wspólnie z innymi polskimi organizacjami harcerskimi organizuje:

Jubileuszowy Zlot Stulecia Harcerstwa
pod hasłem
"CAŁYM ŻYCIEM - PRZYGODA 21"

      - 20-22 maja 2011 to wyprawa instruktorska do Lwowa i Krakowa. Spotkanie w mieście, gdzie powstały za sprawą założyciela polskiego skautingu pierwsze harcerskie drużyny. Będzie to okazja do poświęcenia jubileuszowej tablicy upamiętniające wydarzenia sprzed 100 lat, a także dotknięcia miasta tak głęboko związanego z polską historią. W Krakowie natomiast zostanie odsłonięte w Parku Jordana popiersie Andrzeja Małkowskiego.
      - 22-28 sierpnia 2011 to Jubileuszowy Zlot z okazji 100-lecia Harcerstwa Polskiego. Zorganizowany w formie dwóch etapów. W pierwszym z nich zastępy harcerskie wędrować będą po Polsce spotykając na swoje drodze harcerskich przyjaciół. Drugi etap to wspólne spotkanie, podczas którego świętować będziemy radosny dla nas jubileusz.
      Do współpracy i uczestnictwa w tych wydarzeniach zaprosiliśmy również Stowarzyszenie Harcerstwa Katolickiego "Zawisza", Stowarzyszenie Harcerskie, Związek Harcerstwa Polskiego na Litwie oraz Harcerstwo Polskie na Ukrainie.



Harcerska akcja "PACZKA'2010"


…Nieść chętną pomoc bliźnim…
Druhno, druhu czy pamiętasz te słowa?

           Zbliżają się Święta Bożego Narodzenia. Już niedługo zasiądziemy przy wigilijnym stole, będziemy składać sobie życzenia, dzielić się opłatkiem, dawać prezenty. W tym świątecznym czasie pomyślmy o tych, których los pozostawił poza granicami Rzeczypospolitej – o naszych Rodakach na Kresach Wschodnich.
           Wzorem ubiegłych lat przystępujemy do akcji „Świąteczna Paczka” organizowanej przez ZHR. Przygotujemy paczki świąteczne dla najbiedniejszych polskich rodzin z Ukrainy i Łotwy. Zapraszam wszystkie drużyny do pomocy. Jest to doskonała okazja do zdobywania sprawności i stopni harcerskich
i zuchowych, to nauka zaradności, organizacji i zarządzania.
                                                                                           hm. Hieronim Kulczycki HR




gdzieś na Litwie, grudzień 2004r.

           Dary prosimy składać w Kościele M.B. Częstochowskiej, w Kaplicy Sióstr Dominikanek oraz w Szkole Podstawowej Nr 2 i 3 w Zielonce od dnia 15 grudnia 2010 r.
           Paczki zostaną zawiezione na na Kresy w dniach 17 - 18 grudnia 2010 r.


Proponowana zawartość paczki



            Akcja pod patronatem:
                                             - Wspólnota Polska Oddział w Warszawie
                                             - Starosty Wołomińskiego.



V MIĘDZYNARODOWY ZLOT NIEPDLEGŁOŚCI
5 - 11 listopada 2010 r. Zielonka

Organizatorzy: - 58 Szczep ZHR Rosa venti w Zielonce

Uczestnicy:     - harcerze z Polski oraz polscy harcerze z Białorusi, Litwy, Łotwy i Ukrainy

Patronat:
                      - Stowarzyszenia "Wspólnota Polska" Oddział w Warszawie
                      - Starosty Wołomińskiego.



Ogólno dostępne imprezy zlotowe:

10 listopada - godz. 18.00 w Sali widowiskowej Miejskiego Gimnazjum odbędzie się Koncert Pieśni Patriotycznych w wykonaniu połączonych chórów szkolnych oraz pokaz filmu dokumentalnego „Rota – pieśń dumy i chwały”.

11 listopada - po Mszy Świętej o godz. 18.00 na Placu Jana Pawła II odbędzie się publiczne odśpiewanie „Roty” Marii Konopnickiej oraz pokaz sztucznych ogni.
                  - godz. 20.00 wyświetlony zostanie w Sali widowiskowej Miejskiego Gimnazjum film „11 listopada” o harcerzach rozstrzelanych w Zielonce.

15 listopada - godz. 11.00   II-ga - Konferencja naukowa "Wolność nie jest za darmo" - Miejskie Gimnazjum w Zielonce.



21 grudnia 2009 r.
U Prezydenta RP

          W godzinach południowych Prezydent RP przyjął w swoim pałacu na Krakowskim Przedmieściu grupę zasłużonych działaczy społecznych, honorując ich zasługi listami gratulacyjnymi. Wśród uhonorowanych znalazł się nasz druch hm Hieronim Kulczycki HR.


Treść listu



Obraz fragmentu strony internetowej








Informacja o akcji "PACZKA'2009"

          W dniach 18-20 grudnia 2009r. harcerki i harcerze 58 Szczepu ZHR Rosa Venti w Zielonce oraz harcerki z 299 Szczepu WDHiZ ZHR w Warszawie uczestniczyli w akcji Paczka Świąteczna. Celem wyprawy była wieś Strzelczyska koło Mościsk na Ukrainie. Mimo dwudziestostopniowego mrozu harcerze roznieśli kilkadziesiąt paczek do polskich rodzin, pozostałe paczki rozdali biednym polskim rodzinom wskazanym przez proboszcza w Mościskach. Harcerze składali życzenia świąteczne i noworoczne, śpiewali kolendy, opowiadali o Polsce. Każda paczka ważyła ok. 5 kilogramów. W paczce był między innymi: cukier, mąka, makaron, kasza, szynka w puszce, czekolady, kawa, kakao i inne produkty żywnościowe. Podczas niedzielnej Mszy Świętej Proboszcz Strzelczysk ksiądz Mieczysław Frytek podziękował wszystkim ofiarodawcom z Zielonki, Warszawy i Ciechanowa oraz Staroście Wołomińskiemu za udzielone dofinansowanie (3 tys. zł) na zakup artykułów żywnościowych do paczek.
          Jednocześnie prowadzona była zbiórka pieniędzy, żywności, leków i artykułów higienicznych dla nauczycieli z Państwowego Gimnazjum Polskiego im. Józefa Piłsudskiego w Dyneburgu na Łotwie. Nauczyciele polscy z uwagi na ogromny kryzys znaleźli się w bardzo trudnej sytuacji. Na apel o pomoc odpowiedziało bardzo wiele osób. Pomoc żywnościowa i finansowa (tysiąc euro) dotarła na Łotwę w dniu 27 grudnia 2009 r. Dyrektor Państwowego Gimnazjum Polskiego Gertruda Grafe podziękowała wszystkim ofiarodawcom w szczególności pracownikom Miejskiego Gimnazjum w Zielonce, Zespołu Szkół im Prezydenta Mościckiego, Szkół Podstawowych nr 1, 2 i 3, Naczelnego Sądu Administracyjnego, harcerzom 58 Szczepu ZHR Rosa Venti w Zielonce oraz Państwu Joannie i Lechowi Zielenkiewiczom za dowiezienie darów.



IV MIĘDZYNARODOWY ZLOT
NIEPODLEGŁOŚCI
Galeria zdjęć >>

                   - W piątek 6 listopada 2009 r. o godz. 20,00 rozpoczął się IV Rajd Niepodległości. W Zespole Szkół im. Ignacego Mościckiego zameldowali się polscy harcerze z Łotwy, Litwy i Białorusi oraz drużyny ZHR z Warszawy i Ciechnowa. W rajdzie zabrakło harcerzy z Ukrainy, ich nieobecność została spowodowana siłą wyższą.Uroczyste otwarcie Rajdu połączono z kominkiem na którym gawędy, piosenki i wiersze przybliżyły wydarzenia z listopada 1830 i 1918 roku.
8 listopada o godzinie 12,15 odbył się apel końcowy rajdu harcerskiego. 1 miejsce zajęła ekipa ZHP na Litwie, drugie 58 MDH “Cichociemni”, a trzecie 82 WDH-ek “Żywioły”.

                    - W poniedziałek 9 listopada 2009 r. w Teatrze Polskim o godz. 18,30 odbył się X Wieczór Dobroczynny. Gościem honorowym wieczoru był Gen. Bryg. Stanisław Nałęcz Komornicki VM Kanclerz Orderu Wojennego Virtuti i Militari oraz Gen. Bryg. Janusz Brochwicz Lewiński VM BEM.



W programie wieczoru wystąpili: Wileńska Orkiestra Kameralna oraz Polski Zespół Pieśni i Tańca "Zgoda" z Wilna. W czasie kwesty zebrano ponad 7500 zł na rzecz odnowienia Kościoła Farnego w Nowogródku na Białorusi. W koncercie wzięli udział harcerze uczesatnicy Zlotu.

                   - We wtorek 10 listopada 2009 r. o godz. 10,00 w sali widowiskowej Miejskiego Gimnazjum im. Stefana kardynała Wyszyńskiego w Zielonce odbyła się Konferencja naukowa “WOLNOŚĆ NIE JEST ZA DARMO” Konferencję otworzył Komendant Zlotu hm Hieronim Kulczycki HR przekazując jej prowadzenie spikerowi Polskiego Radia Andrzejowi Krusiewiczowi. List od Prezydenta RP odczytał dr Kazimierz Szałata.


List Prezydenta RP

W dalszym ciągu Konferencji dh prof. dr hab. Marian Marek Drozdowski wygłosił wykład-gawędę p.t. “Warszawski listopad 1918 i 1939”, mgr Urszula Wysocka wygłosiła wykład “Tropami zbrodni” a pani Anna Mizikowska ps.“Grażka” przekazała “Przesłanie do potomnych”. Konferencję uświetnił występ chóru Gimnazjum im. Stefana kardynała Wyszyńskiego. Salę wypełnili zaproszeni goście, uczniowie szkół z powiatu wołomińskiego, polscy harcerze z Litwy Łotwy i Białorusi oraz organizatorzy harcerze z ZHR.
                   - Wieczorem w sali widowiskowej Miejskiego Gimnazjum im. Stefana kardynała Wyszyńskiego odbył się koncert pieśni patriotycznych „Suita serdeczna” w reżyserii Tadeusza Ciągardlaka. Wykonawcami koncertu były dzieci ze szkół podstawowych w Zielonce.



Kierowany przez p. Ewę Pryt i p. Wojciecha Kłobuka chór zaprezentował szereg pieśni patriotycznych, wykonanych w niezwykle ujmującej interpretacji.
Po zakończeniu koncertu przedstawiciel Kierownika Urzędu do spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych
p. Jerzy Broszkiewicz udekorował:
                    - p. Jadwigę Urbańską – środowisko Stowarzyszenia Żołnierzy Powstańczych Oddziałów AK „Jerzyki”
                    - dh. hm. Hieronima Kulczyckiego HR – Komendanta IV Międzynarodowego Zlotu Niepodległości
medalem „Pro Memoria”.
Widownię koncertu stanowili przedstawiciele władz samorządowych, mieszkańcy Zielonki i okolicznych miejscowości oraz uczestnicy Zlotu.

                   W środę 11 listopada 2009 r. przed południem, tradycyjnie odbyła się Sztafeta Niepodległości – bieg uczniów szkół podstawowych o szablę ułańską. W tym roku nagrodą dodatkową był komplet strojów sportowych. Pierwsze miejsce zajęła ponownie Szkoła Podstawowa Nr 2, drugie Szkoła Nr 3 a trzecie Szkoła Nr 1.
Punktualnie o godzinie 12,00 pod pomnikiem rozstrzelanych harcerzy rozpoczął się Apel z udziałem Kompanii Honorowej 3 Warszawskiej Brygady Rakietowej Obrony Powietrznej Galeria. Słowo do uczestników skierował
p. Jerzy Broszkiewicz Przewodniczący Stowarzyszenia Żołnierzy Powstańczych Oddziałów Specjalnych AK „Jerzyki”. Po Apelu poległych, salwie honorowej oddanej przez Kompanię Honorową i złożeniu wieńców, pan Jerzy Broszkiewicz, dowódca 83 dywizjonu dowodzenia oraz Komendant Zlotu dokonali uroczystego wręczenia szabli zwycięskiej szkole.

                   Uczestnicy Zlotu wzięli udział w uroczystościach miejskich pod pomnikiem Armii Krajowej i pod pomnikiem Pomordowanych Harcerzy składając wiązanki kwiatów.

                    O godzinie 18,00 w kościele Matki Boskiej Częstochowskiej została odprawiona Msza święta w intencji naszej Ojczyzny. Koncelebrze przewodniczył i kazanie wygłosił proboszcz naszej parafii ks. prałat Mieczysław Stefaniuk. Na początku Mszy św. Apel poległych odczytał Komendant Zlotu hm Hieronim Kulczycki HR, harcerze z Łotwy, Litwy i Białorusi oraz z ZHR czynnie uczestniczyli - oddając cześć wzywanym w Apelu postaciom.

                    O godzinie 20,00 w sali widowiskowej Miejskiego Gimnazjum im. Stefana kardynała Wyszyńskiego odbył się pokaz ostatecznej wersji filmu p.t. „11 listopada”.Po zakończeniu pokazu przedstawiciele Stowarzyszenia Szare Szeregi udekorowali dh dh Hieronima Kulczyckiego, Urszulę Szałata, Kamila Kulczyckiego i Macieja Kota plakietką "Szare Szeregi - Więż Pokoleń"



Uroczystość zakończyła promacja płyty z filmem..

                    O godzinie 21,30 w gmachu Miejskiego Gimnazjum odbyła się uroczysta kolacja zamykająca IV Międzynarodowy Zlot Niepodległości. Polscy harcerze z Łotwy, Litwy i Białorusi oraz hufcowy Hufca Wołyń dh Aleksander Radica nie kryli swojego smutku i wzruszenia zakończeniem Zlotu.




Kliknij w baner



1 września 2009 r.
70-ta rocznica wybuchu II wojny światowej



          70 lat temu 1 września 1939 r. armia niemiecka bez wypowiedzenia wojny z lądu, morza i powietrza zaatakowała terytorium Polski. Rozpoczęła się II wojna światowa. Polska nie uległa żądaniom niemieckim, które oznaczały utratę suwerenności. Opuszczeni przez sojuszników pierwsi w Europie stawiliśmy zbrojny opór ekspansji ze strony Niemiec. Do obrony Ojczyzny stanął cały Naród Polski. Nie mogliśmy tej wojny wygrać. Nasza armia walczyła z dwukrotnie liczniejszym przeciwnikiem, uzbrojonym w najnowocześniejszy sprzęt wojskowy. Francuzi i Anglicy dysponujący siłami porównywalnymi z niemieckimi stali w tym czasie przy zachodniej granicy Niemiec, patrząc, jak walczy osamotniona Polska. Nasi żołnierze wykazywali ogromne męstwo i wolę walki, o czym świadczy wiele wygranych bitew i potyczek. Jednak dysproporcja sił militarnych i strategiczne położenie Niemiec oskrzydlające nasz kraj z trzech stron stawiały nas w beznadziejnej sytuacji.
           17 września od wschodu zaatakowały Polskę dywizje sowieckie. W walce z dwoma potężnymi sąsiadami nie mieliśmy żadnych szans. Mimo to Polska broniła się znacznie dłużej niż Francja. Ostatnie oddziały S.G.O. „Polesie" gen. Franciszka Kleeberga złożyły broń na początku października. Przegrana wojna obronna nie załamała woli oporu w Polakach. W chwili gdy walczyły jeszcze oddziały regularnej armii polskiej, w okupowanej Ojczyźnie zaczęły powstawać atruktury pierwsze organizacje konspiracyjne. Ponadto Polacy przez sześć lat wojny walczyli o wolność Ojczyzny na wszystkich frontach Europy.





1 sierpnia 2009 r.

65-TA ROCZNICA WYBUCHU POWSTANIA WARSZAWSKIEGO
"Z heroizmu powstańców i z siły Narodu narodziła się wolna Polska"
                                                             Słowa Papieżą Benedykta XVI




Harcerskie kino powstańcze
Harcerki i harcerze 58 Szczepu ZHR Rosa Venti zorganizowali w podziemiach kościoła Św. Krzyża kina postańczego





58 Szczep ZHR odznaczony medalem PRO MEMORIA
11 listopada2007 r.


To każda harcerka, każdy harcerz musi wiedzieć - to każda Polka, każdy Polak powinien wiedzieć

Historia powstania Grobu Nieznanego Żołnierza
w Warszawie




więcej >>




HARCERSKA WYPRAWA "Katyń - 2006"

Więcej >>
















Więcej zdjęć >>